VCP v požárním útoku pokračovala druhým kolem v Dě

Vydáno dne 14. 07. 2013 (2573 x přečteno)

V sobotu 8.6.2013 pokračovala Velká cena Prostějovska v požárním útoku na tradičním místě, ovšem v netradičním termínu. Pořadatelství se ujaly Dětkovice. Tamní krásný areál byl výborně připravený, spousta dobrého jídla, pití a k tomu krásné letní počasí. Do Dětkovic se sjelo celkem 26 družstev mužů a 6 družstev žen. Na všechny čekalo obrovské množství cen, takže motivace byla veliká.

Jako první se v kategorii mužů na start postavily domácí Dětkovice. Jenže prostřik pravého proudaře zastavil časomíru na čase 18,49. I přes těžké terče bylo jasné, že na vítězství to určitě stačit nebude. Levý proudař srazil v čase 17,66. Pak se hned v úvodu dostavila série pokažených útoků. Áčko Drnovic neplatný pokus, Vícov po nenasazené proudnici na pravém proudu čas 34,41, neplatný pokus domácího béčka Dětkovic. Poté ještě béčko Drnovic po vzoru áčka neplatný pokus a Soběsuky čas 26,62. Očekávalo se, že tuto sérii přeruší loňský vítěz VCP a také vítěz prvního závodu ve Stražisku, tým z Domamyslic. „Domasky“ předvedly parádní útok, který zastavil časomíru v čase 17,39. Pravý proudař srazil terč dokonce v čase 17,20. Na začátku sezony se klukům daří a tento čas znamenal nakonec první místo a druhé vítězství v řadě za sebou. Změnit se to snažily Bílovice a málem se to podařilo. Levý proudař poslal terč dolů v čase 17,04, pravý proudař vypůjčený z Čelechovic prostříkal na 17,94. Stačilo to „pouze“ na třetí místo. Mezi Domamyslice a Bílovice se hned dalším útokem v čase 17,68 vklínily Loučany. Následoval neplatný pokus Břevence a průměrný útok Seloutek v čase 21,25. To Nová Dědina chtěla určitě promluvit do výsledků na předních místech a také se jí to podařilo. Čas 18,12 sice stačil na nepopulární čtvrté místo, ale kluci byli spokojení, protože jim špička neutekla a získali důležité body. Těsně za nimi skončily Čelechovice na Hané (čas 18,12), které také poctivě sbírají bodíky do celkového pořadí a Cholina v čase 18,29. Za zmínku stojí snad už jen výkon Stražiska. Parádně rozběhnutý útok, strojník napálil vodu, jak jen to šlo. Proudaři byli na značkách, ten pravý sestřelil terč v čase 16,82, jenže pak se ozvala rána a bylo po všem. Béčková hadice nevydržela ohromný tlak vody a povolila, což nedalo druhému proudaři šanci trefit terč a byl z toho neplatný pokus. Pokračuje tak letošní trápení Stražiska. Po domácím nezdaru kluci odjeli z Dětkovic bez bodů. Po skončení soutěže mužů se konala tradiční dodatková soutěž o sele věnované firmou Lahůdky z Hané pana Jelínka. Tuto cennou trofej si nakonec odvezly Bílovice.

Po krátké přestávce soutěž pokračovala kategorií žen. Ženy z Dětkovic sestřelily terče v čase 22,06, vpravo 20,68. Jenže tento čas byl hned dalším útokem překonán. Lipová se chce letos jistě znovu poprat o přední umístění a časem 20,76 se holky dostaly do průběžného vedení. Také Soběsuky chtěly ukázat, že jejich loňské celkové třetí místo nebyla žádná náhoda. Ale holky špatně nabraly vodu a pořádně potrápily stroj zapůjčený ze Seloutek. Čas 35,32 znamenal až 5. místo. Ani holkám z Pěnčína se nevedlo, čas 46,56 znamenal až poslední šesté místo. To stále se lepšící Bílovice zastavily časomíru po prostřiku na pravém proudu na čase 21,93, ale bylo jasné, že z toho bude minimálně třetí místo. Jako poslední se na start postavily vítězky všech dosavadních ročníků VCP a také prvního závodu, ženy z Otaslavic. Rozdílem třídy zvítězily v čase 18,36 a to ještě proudařky dlouho čekaly na vodu. Stejně jako muži z Domamyslic, tak také ženy z Otaslavic jsou zatím letos neporažené.

Po skončení kategorii žen došlo také na slavnostní vyhlášení. Závodníci se doslova prohýbali pod množstvím cen, které připravili dětkovičtí pořadatelé. Za zmínku stojí také to, že souběžně se závodem Velké ceny Prostějovska probíhala v areálu hasičská soutěž dětí. Pořadatelům patří dík za parádní závod a příští týden se podíváme do Lipové.

Autor: Martin Ošťádal – SDH Krumsín